Ostrov KRK v Chorvatsku - moře, skály a výhledy ❤️

14.08.2021

Ostrov Krk nás uchvátil už na jaře a teď po letní dovolené ho mohu zodpovědně prohlásit za nejkrásnější část Chorvatska. Netuším, jak se Chorvatům povedlo mít na jednom místě křišťalově čisté moře s luxusní pláží, která leží hned u skalní stezky s nepopsatelnými výhledy. A abych nezapomněla, ve vodě plavou ještě barevné ryby a skalní cesty doplňují stromy a les. Ráj 🌞. 

Jak ale zvládnout chorvatské vedro se psy? A užít si spolecně hezkou dovolenou, při které se nikdo neuvaří 🌞?  Vyplatí se věnovat pozornost následujícím třem bodům:

1. stín
2. voda a chlazení
3. noční život 

Při pobytu je nezbytné zajistit psům stín a tento požadavek rovnou napsat do objednávky kempovacího stání. My jsme vybrali kemp Bunculuca, který má skoro všechny parcely zastíněné, takže je vždy prostor, kam se schovat před sluncem, což tedy ocení i dvounohá část výpravy. Ta čtyřnohá má výhodu, že si může zalézt i přímo pod karavan, kde je nejchladněji 🐾. 

Vody je potřeba skutečně hodně a kemp bez přípojky přímo u parcely by byl asi problém. Naši psi do moře nejdou - je totiž slané a také v něm jsou podezřelé vlny 😅. Co jsme ale ocenili byla pohodlná psí sprcha na několika místech v kempu. Jednak mohl člověk osprchovat slané packy a pak ochladit psa a v podstatě i sebe. Jenom pozor na spravné a bezpečné chlazení, které se doporučuje provádět od pacek po břicho, tj. nelze na psa chrstnout studenou vodu. 

Pokud je člověk na dovolené se psy v létě, tak noční život neznamená bary a diskotéky, ale venčení a procházky 😉🐾. Přes den je lepší nechat psa ve stínu nebo klimatizovaném karavanu a vyrazit do víru lesa až teplota klesne. Krk nabízí nádherné a udržované skalní cesty, kde samozřejmě nikdo není, protože normální lidé nechají psy doma a večer jdou na dovolené spíše do restaurace🥂. Pak ale nevědí, jaká krásná místa a výhledy může člověk objevit. Na to je prostě potřeba vyrazit se psem 🐾. 
Pozor - pes není kamzík a některé turistické stezky jsou spíše pro zdatné horolezce. Nenechte se zmást turistickým značením - vypadá to, že chvíli jdete po červené, ale za chvíli po červené šplháte po skalách a jste v podstatě na ferratě. Vypratí se zvolit trasu, která vede přes les, pak máte dostatečnou jistotu, že nebudete horolezčit. A výhledy budou i tak, nebojte. 

Tip pro navigaci - skvěle fungují mapy. cz, mnohem lépe než chorvatský turistický systém. Mapy.cz prostě plánují výlety a ukazují značení i na chorvatském pobřeží, jako kdyby byly místní apkou. Možná by to někdo mohl říct i Chorvatům :-).