Liberecko

25.07.2021
Liberecko je skvělý kraj na výlety se psy. Viděli jsme: Ježíškovy kameny, zříceninu hradu Jezdec, zříceninu Hamrštejn, vodní zámek a prošli naučnou stezku Černé Nisy a vykoupali se ve vodní nádrži Bedřichov. Vše v krasných lesích 🐾
Skalní hrad Jezdec už jsme jednou navštívili, teď jsme ho vzali jenom jako hezkou zastávku během 18km okruhu po Jizerských horách podél Černé Nisy. Trasa je dost náročná, protože vede skoro stále do kopce, až si člověk říká, že jednou to přece musí skončit a za zatáčkou je zase stoupání nahoru. Někteří borci kolem šlapali i na kole 😅. Jinak je ale trasa nádherná, dostatek zastávek, studánek a zákoutí - třeba na piknik 😉. Dost zajímavá je část technicko-přírodní naučné stezky, která ukazuje hospodaření s vodou a les je tak protkán mnoha kanálky a vodními stavbami. 

Cestou jsou různé drobné zajímavosti - třeba Ježíškovy kameny, pomníčky nebo jeskyně Valhala, která není vůbec vidět a nedá se k ní ani dojít 🤦🏼‍♀️.  

U vodní nádrže je ideální příležitost zaplavat si i se psy. Okolí nabízí spoustu minipláží, kde pes nikomu vadit nebude 🐾.

Cestou není žádné občerstvení. Až úplně na konci okruhu nabízí točené pivo horská chalupa Rudolfov. Jinak skutečně vůbec nic. 

Celý okruh z výchozího dogfriendly bezkempu :  https://mapy.cz/s/hegujunudo 

 

Zřícenina hradu Hamrštejn stojí za návštěvu. Vede k ní trasa podél říčky Nisa a místo mostu se přes vodu dostanete pomocí zvláštního přívozu na lanech, který si člověk sám přitáhne. Psy jsme tam museli malinko nacpat 😉. K samotnému hradu je pak potřeba vyšlápnout vyšší kopec, ale odměnou je docela pěkně zachovalé zdivo, dvě části hradeb a krásný výhled. 

Na mapě je zde: https://mapy.cz/s/lagofofube