Dovolená v Zadaru v sézoně i mimo

10.04.2023

Dnes pro vás máme tip na skvělou dovolenou v chorvatském Zadaru - ideálně mimo hlavní sezónu, abyste se vyhnuli davům turistů a počasí bylo tak akorát teplé a příjemné na výlety po okolí. 

Pokud strávíte v Zadaru několik dní, určitě nesmíte vynechat vyjížďku na ostrov Preko, který nabízí úžasnou celkem cca 10km trasu ke zřícenině pevnosti Sv. Mihovila. Výlet zahájíte v přístavu, kde nasednete na trajekt Jadrolinija, který vás za půl hodiny dopraví na ostrov Preko. Pejsci mohou jezdit trajektem zdarma, musí mít samozřejmě náhubek (který ale nikdo neřeší a nekontroluje :-)). Na ostrově se pak vydáte na výšlap ke zřícenině. Naše mapa vám nabízí pěkný okruh, který vede sice po silnici, ale není frekventovaná. Cestou vás čekají nádherné výhledy na moře a Zadar budete mít doslova jako na dlani. Víte, že pevnost postavili ve 13. století Benátčané právě proto, aby mohli dobře kontrolovat, co se v Zadaru a okolí děje? Je z ní tedy skutečně rozhled do daleka a vidíte celé pobřeží. Pokud budete mít štěstí, uvidíte až do Itálie.  

Trasa: https://mapy.cz/s/morebeseza

Co dalšího podniknout v Zadaru? Zadar je poměrně dogfriendly město, se psem můžete do všech restaurací úplně bez problémů.  

U pobřeží je krásná promenáda, která vede k Mořským varhanům a Pozdravu Slunci, což jsou netradiční výtvory zadarského architekta Nikola Bašiće. 

Projďete si městské hradby, ze kterých nádherný výhled na přístav a nevynechejte ani vyvýšený park na konci historického centra, který vám nabídne mimo jiné také báječný venkovní bar. 

Pokud byste chtěli větší a delší výlet, můžete vyrazit ze Zadaru pěšky do Kozina, skvělé procházka po pláži vede z luxusního kempu Falkensteiner.